ATAKÖY İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ HIZLA İNŞAA EDİLİYOR

28.12.2015

Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Hızla İnşaa Ediliyor

10-10-2008

   İstanbul için hayati önem arz eden Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi hızla inşa ediliyor. 2009 yılının başlarında birinci etabının bitirilmesi hedeflenen arıtma tesisi’nde son çöktürme havuzları’nin inşaat kısımlari tamamlanırken, 800.000 m3’lük kazı sona erdi. 

   İstanbul’un atıksularını ileri derecede arıtarak, atıksuların geri dönüşümünü sağlayacak olan Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Yesisi hızla inşa ediliyor. Birinci aşamada günde 400 bin m3 atıksuyun ileri derecede arıtılacağı projede bugüne kadar 67.000 m3 beton dökümü gerçekleştirilirken, 6.500 ton demir imalatıi yapıldı. 9.000 m3 grobeton dökülen inşaatte ayrıca 1.400 m tesis içi boru döşenerek, 800.000 m3’lükte kazı yapıldı.

   Pompa istasyonu, ince ızgaralar, kum tutucu, ön çöktürme havuzları, blower binasi, çamur susuzlaştırma binası, çamur tankları, işletme binasi ve atölye binası inşaatları devam eden tesiste son çöktürme havuzlarının inşaat kısımları, 1. havalandırma havuzu inşaatı, 3. havalandırma havuzu kazısı ve çürütücü tanklarinin 2’sinin inşaatı hazır duruma getirilmiş durumda.

   Onlarca yıldır Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa ilçeleri’nin atıksuları kontrolsüz bir şekilde Ayamama Deresi ile Tavukçu Deresi’ne ve buralardan da Marmara Denizi’ne akıyor. Plansız yapılaşma ve gerekli altyapı yatırımlarının yapılmaması neticesinde hem ticaret hemde turizm açısından İstanbul’un dünyaya açılan kapısı niteliğindeki bu bölgede milyonlarca nüfusun atıksuları Marmara Denizi’nin kirlenmesine sebep oluyor.

   Bölgenin sağlıklı bir altyapıya kavuşması, kontrolsüz akan atıksuların dünyada kullanılan en son teknolojilerle donanmış ileri biyolojik atıksu aritma tesisinde arıtılarak çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması, Ayamama Deresi’nin kötü kokusundan ve kirlilikten kurtularak canlı yaşamının tekrar başladığı bir mekana dönüşmesi için Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşa ediliyor. Günde 400 bin metreküp atıksuyu arıtacak kapasiteye sahip tesisle ilk aşamada 1 milyon 600 bin nüfusun atıksulari arıtılacak.

   Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin çıkış sularının bir kısmı dezenfeksiyon işleminden geçirildikten sonra çevre sulama ve sanayide kullanılabilecek.

   Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, nihai aşamada 600 bin metreküp arıtma kapasitesi ile 2,5 milyon nüfusun atıksularını arıtacak kapasitede projelendirilmiştir. 2009 yılı başından itibaren çalışmaya başlayacak tesisin ilk aşamasının 2009 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir. Proje yaklaşik 108,5 milyon euro’ya malolacak.

   Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin de içinde bulunduğu Ataköy Çevre Koruma Projesi ile toplam 450 milyon tl’lik bir yatırım yapılmış olacak..

   Ataköy Çevre Koruma Projesi kapsamında; Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 10.730 metre dere ıslahı, 200 ile 2400 milimetre çapları arasında toplam 65.349 metre atıksu ve yağmursuyu kolektör ve şebekesi inşa ediliyor. Proje kapsamında bugüne kadar 4.550 metre dere ıslahı, 200 ile 2200 milimetre çapları arasında toplam 37.970 metre atıksu ve yağmursuyu kolektör ve şebekesi inşa edildi.