BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ YAYGINLAŞIYOR

28.12.2015

BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ YAYGINLAŞIYOR

14-08-2008

   İSKİ ve Su Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği “Bilinçli Su Tüketimi’nin Yaygınlaştırılması” kampanya kapsamında, uzman akademisyenlerinde yer aldığı Eğitim Tırı ilçe meydanlarında İstanbullularla buluşuyor. 

   İstanbul’da su kaynaklarının verimli kullanılması için yürütmüş olduğumuz kamuoyunu bilinçlendirme çalışmamız devam ediyor. İstanbullulara su kaynaklarının mevcut durumundan haberdar etmek, yağış rejimi ile ilgili bilgi vermek, iklim değişiklerinin sonuçlarına dikkat çekmek ve bilinçli su tüketimi için pratik öneriler sunmak amacıyla yürüttüğümüz bilinçlendirme kampanyasında çeşitli mecralar kullanılıyor.

   Su vakfıyla birlikte yürüttüğümüz bu kampanya çerçevesinde konusunda uzman akademisyenlerin yer aldığı “Eğitim Tırı” ilçe meydanlarında İstanbullularla buluşuyor. Tasarruflu su kullanımının bir davranış biçimi haline gelmesi için yürüttüğümüz bu kampanya da tasarrufun sürekli zihinde kalmasını sağlıyoruz. Taksim, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Sultan Ahmet meydanlarında binlerce İstanbulluyla buluşan “Eğitim Tırımız” Ağustos ayı sonuna kadar bir çok ilçede çalışmalarını sürdürecek.

İSTANBULLULAR SULARINA SAHİP ÇIKIYOR

   Yağış miktarının azlığıyla beraber 2007 ve 2008 yıllarında tasarruflu su kullanmaya davet ettiğimiz İstanbullular sularına sahip çıkıyor.

   İstanbul’da günlük ortalama 2 Milyon m3 su tüketilmektedir. Hava sıcaklığına bağlı olarak kış aylarında tüketilen su miktarı 1 milyon 800 – 850 bin m3 seviyelerinde gerçekleşirken, yaz aylarında tüketim miktarı 2 milyon 300 bin m3’e kadar çıkabilmektedir. 

 2006 yılında 1 Ocak - 10 Ağustos tarihleri arasında tüketilen toplam su miktarı 439 milyon 618 bin olarak gerçekleşirken, 2007 yılında 435 milyon 632 bin m3, 2008 yılında ise 432 milyon 228 bin m3 olarak gerçekleşti. Su tüketimindeki kısmi azalmaya karşı İSKİ’nin abone sayısı 2006 yılından bugüne yaklaşık 350 bin artış göstermiştir. Abone sayısının artışı ile birlikte tüketilen su miktarının azalması, İstanbullular’ın suyuna sahip çıktığının göstergesi... 

 İçmesuyu kaynaklarında 14 Ağustos itibariyle toplam 211 Milyon 888 Bin m3 su bulunuyor. Ortalama tüketim miktarı (2 Milyon m3) dikkate alındığında mevcut su rezervimiz Kasım Ayı sonuna kadar yetebilecek düzeyde. Eylül Ayı ile birlikte bölgemizde yağışlı mevsimin başladığı dikkate alındığında, İstanbullular’ın tasarruf desteğiyle 2008 yılını susuzluk çekmeden geçirmiş olacağız.