İSKİ ALANINDA MESLEK STANDARTLARINI BELİRLEYECEK

16.03.2019 İSKİ, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığı iş birliği protokolü ile faaliyet alanına giren 10 farklı meslek için ülke genelindeki gerekli standartları belirleyecek.

Türkiye’nin lider, dünyanın ise sayılı su ve kanalizasyon idarelerinden olan İSKİ sektöründe öncü olmaya, standartları belirlemeye devam ediyor. Ülkemizde su ve atık su sektöründe faaliyet gösteren teknik personelin alanında daha nitelikli olması için gereken niteliklerin bir standart ile belirlenmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu ve İSKİ, Ulusal Yeterlilik Hazırlama İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

İmza törenine İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Adem Esen, Genel Müdür Yardımcıları Selami Taşer, Cafer Sezgin ve Recep Hazır ile her iki kurumdan yönetici ve çalışanlar katıldı.       

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan imza töreninde yaptığı konuşmada İSKİ’nin tüm çalışmalarda rol model olma gibi bir misyonunun olduğunun altını çizerek; “İSKİ olarak hedefimiz faaliyet alanımızda daha nitelikli mesleki kriterlere ulaşılması adına yapılan çalışmalara katkı vermek ve bu noktada öncü kurumlardan biri olmak. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nca bu doğrultuda yapılmakta olan çalışmaları son derece kıymetli buluyor ve İSKİ olarak Ulusal Meslek Standartlarının belirlenmesi noktasında önemli bir çalışmayı yapmaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum.” dedi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan’da yaptığı konuşmada Ulusal Meslek Standartları adına ülke genelinde yapılmakta olan çalışmalardan bahsederek, İSKİ’nin 10 farklı meslek için yapacağı Ulusal Meslek Standartlarının belirlenmesi çalışmasından dolayı teşekkür etti.

 

Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilikleri Belirlenecek olan Meslekler:

1-Atık Su Arıtma Tesisi İşletme Operatörü

2-Çamur Susuzlaştırma Ünitesi Operatörü

3-Su SCADA Operatörü

4-İçme Suyu Şebekeleri İşletme Bakım Elemanı

5-Atık Su ve Yağmur Suyu Şebekeleri İşletme Bakım Elemanı

6-Su ve Atık Su Şebekeleri İşletme Bakım Sorumlusu

7-Atık Su ve Yağmur Suyu Hatları Temizlik Operatörü

8-Atık Su ve Yağmur Suyu Hatları Görüntüleme Operatörü

9-Su Arıtma Tesisi İşletme Operatörü

10-Arıtma Tesisi Dezenfeksiyon Görevlisi