KÜÇÜKÇEKMECE'DE YATIRIMLAR ZİNCİRİ

28.12.2015

küçükçekmece'de yatirimlar zinciri

28-07-2008

   istanbul büyükşehir belediyesi tarafindan küçükçekmece'de hayata geçirilen 711 milyon tl'lik yatirimlar zincirinin açilişi başbakan sayin recep tayyip erdoğan tarafindan yapildi... 

   küçükçekmece'de istanbul büyükşehir belediyesi  ve bağli birimleri tarafindan hayata geçirilen 196 tesisin içinde bulunduğu yatirimlar, başbakan recep tayyip erdoğan, istanbul milletvekilleri mesude nursuna memecan, ünal kacir, canan kalsin, alev dedegil,  istanbul valisi muammer güler, istanbul büyükşehir belediye başkani kadir topbaş, iski genel müdürü mevlüt vural ve çok sayida bürokratin katilimiyla gerçekleştirilen açiliş töreniyle hizmete alindi.

   törende konuşan başbakan erdoğan, kendisinin belediye başkanliğinin ardindan istanbul'da ki belediyecilik hizmetlerinden oldukça memnun olduğunu ve hizmetleri gördükçe gururlandiğini söyledi. erdoğan sözlerine şöyle devam etti. "biz istanbul belediyesi'ni devralmadan önce istanbul'un havasi kirli miydi, suyu var miydi, çöp dağlari birikmiş miydi?... biz böyle bir istanbul aldik ama tertemiz bir istanbul dedik. ve bunu başardik. arkamizdan gelen ekibin başarisini görmekte bizleri mutlu ediyor. istanbullularin yaşam standardini artiran yatirimlarla gurur duyuyoruz. istanbul belediyesi'ni devraldiğimizda istanbul'u hizla geleceğe doğru taşimaya başladik. ama küçükçekmece bunun gerisinde kaliyordu, iyi yönetilmiyordu. küçükçekmece, yapilmayan yatirimlar ve çarpik yapilaşma nedeniyle bir varoş haline gelmişti.  belediyenin 110 trilyon borcu vardi, göl atiksular içindeydi ama şimdi tüm yatirimlar öz kaynaklarla yapiliyor"

    başbakan erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; "küçükçekmece gençliğimizde futbol maçlari yapmaya geldiğimiz yerlerden biriydi. buralari çok iyi bilirim. buralarda çarpik yapilaşmanin ne durumda olduğunu, gölün ne halde olduğunu iyi bilirim. küçükçekmece gölü'nün ve kenari kokudan geçilmiyordu. ama şimdi küçükmece gölü tüm sahil şeridi atiksu kolektörleriyle örülüyor. inşallah yatirimlar bittiğinde küçükçekmece gölü tertemiz günlerine kavuşacak, küçükçekmece gölü ve çevresi istanbul'un en önemli sayfiye yerlerinden biri olacak. şimdi o günlerden bugünlere bakinca hamd olsun yapilanlarla iftihar ediyorum. isteğimize, sevdamiza ulaşiyoruz diyorum. çünkü biliyorsunuz bizim istanbul'a sevdamiz var" diye konuştu.

   istanbul büyükşehir belediye başkani kadir topbaş da yaptiği konuşmada ilçede hayata geçirilen yatirimlar hakkinda ayrintili bilgi verdi.  başkan topbaş, istanbul büyükşehir belediyesi olarak 4.5 yilda küçükçekmece ilçesi'nde hayata geçirilen 711 milyon tl'lik yatirimin bölgeye cumhuriyet tarihinden beri yapilan yatirimlarin toplamindan çok daha fazla olduğunu belirterek, "istanbul'u dünyanin parlayan yildizi yapmak üzere çiktiğimiz yolda her ilçemizde birbirinden büyük birbirinden önemli yatirimlari hizmete aliyoruz. küçükçekmece ilçemiz de en fazla yatirim yaptiğimiz ilçelerimizin başinda geliyor. bölgenin en önemli güzelliği olan küçükçekmece gölü bir zamanlar bölgenin mesire alaniyken atiklar nedeniyle kullanilamaz hale gelmişti. ama şimdi göle akan evsel ve sanayi atiklari tek tek kontrol altina aliyoruz. bölgede iski olarak çok ciddi yatirimlar yaptik, yapmaya devam ediyoruz. bölgenin tüm atiksu yükünü alacak olan biyolojik atiksu aritma tesisimizin de inşasina başladik, hizla devam ediyoruz. küçükçekmece sahil şeridini halkimizin istifade edebileceği şekilde yeniden düzenliyor kendilerine kazandirmaya devam ediyoruz" diye konuştu. 

 toplam 711 milyon tl'lik,  196 farkli işi kapsayan yatimlar zinciri başkan recep tayyip erdoğan, istanbul büyükşehir belediye başkani kadir topbaş, küçükçekmece belediye başkani aziz yeniay ve iski genel müdürü mevlüt vural tarafindan kesilen kurdela ile hizmete alindi. 

açilişi yapilan iski yatirimlari

-ikitelli - şahintepe isale hatti, terfi merkezi, su haznesi ve içmesuyu şebeke inşaati
-sazlidere atiksu tüneli inşaati
-avcilar sahil kolektörü ve yan bağlantilari inşaati  
-küçükçekmece havzasi atiksu kuşaklama kolektörleri ve yan bağlantilari inşaati
-sazlidere atiksu kolektörleri ve yan bağlantilari inşaati
-küçükçekmece ilçesi boru itme inşaati
-terkos ikitelli içmesuyu isale hatti inşaati
-istanbul bölgesi 3.kisim müteferrik içmesuyu şebeke inşaati
-hasanoğlu menekşe deresi atiksu kolektörleri inşaati
-ayamama deresi-kaynarca papaz deresi islahi inşaati

devam eden iski yatirimlari

-avrupa yakasi vi. kisim müteferrik atiksu ve yağmursuyu kanal inşaati
-boğazköy atiksu tüneli inşaati
-altinşehir - esenyurt içmesuyu inşaati
-istanbul bölgesi 4. kisim müteferrik içmesuyu şebeke kat ayrimi inşaati
-avrupa bölgesi 6. kisim müteferrik içmesuyu şebeke ve kat ayirimi inşaati

planlanan iski yatirimlari

-ambarli atiksu aritma tesisi ve deniz deşarji inşaati
-avrupa yakasi 4.kisim müteferrik atiksu ve yağmursuyu kanal inşaati
-k.çekmece ileri biyolojik atiksu aritma tesisi inşaati
-şahintepesi su haznesi ve terfi merkezi inşaati