MUSLUKTAN AKAN SUYU ARITMAYA GEREK YOK

28.12.2015

MUSLUKTAN AKAN SUYU ARITMAYA GEREK YOK

18-06-2008

   Yağmur ve kar sularıyla içmesuyu kaynaklarına ulaşan sular toplandıkları havzanın yapısına göre çesitli organik, inorganik ve kimyasal maddeleri çözünmüş halde bünyesinde barındırır. Barajlar ve göletlerde toplanan bu suların içmesuyu kriterlerini sağlaması için çesitli işlemlerden geçmesi gerekir.

   Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği, ABD Çevre Koruma Ajansı ve Sağlık Bakanlığı’nın içmesuyu niteliğini taşıyan sular için çeşitli kriterler belirlemiştir.İstanbul’da bulunan 11 adet son teknoloji ile donatılmış içmesuyu arıtma tesislerinde arıtılan sular,bu Kurumlar tarafından belirlenen tüm kriterleri sağlamaktadır.

   Su kaynaklarından arıtma tesislerine gelen su, önce havalandırma havuzlarından geçer. Burada suyun içindeki istenmeyen tat ve koku uçurulur, oksijen konsantrasyonu artırılır.Ozonlama ünitesinde mikropların ölmesi sağlanır.Suya pıhtılaştırıcı kimyasallar eklenir.Bu maddeler sayesinde sudaki kirleticiler yumaklaştırılarak sudan uzaklaştırılır.Suda kalan daha küçük kirleticiler hızlı kum filtrelerinde giderilir.Bu işlemlerden sonra klorlama yapılır ve su şebekeyle dağıtılır.

   Dünyanın en gelişmiş teknolojisinin kullanıldığı içmesuyu arıtma tesislerinde arıtılan sular,hergün 350-400 farklı noktadan numune alınarak analiz edilmektedir.

   Arıtma işleminin ardından bu suların tekrar kirliliğe maruz kalmaması için depolara sokulmaması gerekir.Şebekeden direkt olarak musluklarımıza ulaşan su,içilebilir kalitede ve tekrar arıtmaya gerek duyulmayacak özelliktedir.

   Şebeke suyu kullanan müşterilerimizin ayrıca ilave bir arıtma sistemine ihtiyaçlari yoktur.Genellikle suda bulunması gereken ve bulundurmak içinde büyük gayret sarf ettiğimiz kloru gidermeye yönelik sistemler suyun kirlenmesine de yol açmaktadır.Suyumuzun analiz değerleri internet sitemizde yayınlanmakta olup ancak özel kullanım gerektiren diyaliz merkezleri gibi içmesuyu standartları dışında kriterlere ihtiyaç duyan yerlerin şebeke suyunu bir takım işlemler uygulayarak kullanmaları gerekmektedir.

   Şebeke suyu her türlü insani tüketime uygundur ve ilave arıtma sistemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır.