PAŞAKÖY'E YENİ ARITMA TESİSİ

28.12.2015

PAŞAKÖY’E YENİ ARITMA TESİSİ

06-06-2008

   Kartal, Ümraniye, Sultanbeyli, Pendik Bölgeleri’nin atıksularını ileri biyolojik olarak arıtan Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışıyor. Nüfus artışıyla birlikte artan ihtiyacı karşılamak için 100 Bin m3’lük ikinci kademesi inşa ediliyor.

   İstanbul’da üretilen Atıksu kapasitesine göre inşa edilen Atıksu Arıtma Tesisleri, artan nüfusa bağlı olarak tüketilen su miktarının da artmasına sebep oluyor. Sürdürülebilir Çevre Yönetimi için artan ihtiyaca bağlı olarak Arıtma Tesisleri’nin kapasiteleri artırılıyor.

   2000 yılında inşa edilen ve 100 Bin m3 kapasiteye sahip olan Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Kartal, Ümraniye, Sultanbeyli ile Pendik Bölgeleri’nin atıksularını toplayarak ileri derecede arıttıktan sonra Riva Deresi’ne deşarj ediyor. İstanbul’un ilk İleri Biyolojik Arıtma Tesisi olma özelliğine sahip proje sayesinde Pendik ve Kartal Sahilleri ile Ömerli Barajı’na kontrolsüz olarak dökülen atıksular önlenmişti. Tesis bugün yüksek kapasiteyle çalışıyor ve günlük 80 Bin m3 atıksuyu arıtmaya tabi tutuyor. Bölgenin artan Atıksu debisinin arıtılarak çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması için Arıtma Tesisi’nin 100 Bin m3’lük ikinci kademesi inşa ediliyor. Yaklaşık olarak 27.5 Milyon Euro’ya mal olacak ek ünite Proje kapsamında ayrıca inşa edilecek sistemle günlük 15 Bin m3’lük atıksuyun geri dönüşümü sağlanarak elde edilen su çevre sulamada ve sanayide kullanılabilecek.