Yerli Ürün Çalıştayına Büyük İlgi

04.04.2018 İSKİ’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı bürokrasi ve sanayi camiasının büyük ilgisiyle gerçekleştirildi.

 

İlk geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve büyük ilgili gören, İSKİ’nin yerli ve milli ürün üretimini ve kullanımını artırmayı, su ve atıksu sektöründe ithal ürün kullanımını azaltmayı hedeflediği çalıştay sanayi ve bürokrasi camiasının çok geniş katılımıyla düzenlendi.

İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde geçekleştirilen “2.Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı”na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Ali Gür, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu ile çok sayıda sanayici, akademisyen ve bürokrat katıldı.

Çalıştayda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü; “Yerli ve milli üretim bizler için, ülkemiz için çok önemli. Bunun için önemli çalışmalar yapıyoruz. İSKİ de bu çalışmasıyla hepimize cesaret vermiş, tüm kurumlara örnek olmuştur. İSKİ Genel Müdürü Sayın Fatih Turan’ı ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile “yerli ve milli üretimi desteklemenin en önemli unsurlarından birisi bürokratların bu konuda sanayicilerin önünü açacak girişimleri yapmasıdır dedi. Uysal “Yerli ve milli ürün kullanımının önünü açıyoruz. Herhangi bir kurumda ithal ürün kullanımı yerine yerli ürün alınıp kullanıldığında ve üründe bir kusur olduğunda bunun sorgulayanı çok olur. Ancak ürün verimli olduğunda ise tebrik edeni az olur. Bu açıdan İSKİ’nin bu çalışması son derece önemli. Bu yıl ikincisi gerçekleştiriliyor. Geniş bir katılımla düzenleniyor ve sonuçları alınıyor. Bu yıl Sayın Bakanımız da yoğun programına rağmen teşrif ettiler, kendilerine özellikle teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sadece İSKİ’de değil birçok konuda yerli ürünlere geçiyoruz. Yemek Kartından, İTaksi Uygulamalarına yani yazılıma kadar birçok alanda yerli ürünlere geçiyoruz. Yakın zamanda detayları açıklanacak yerli projelerimiz olacak.  Ben bu önemli çalıştaya katılan tüm sanayicilerimize, kıymetli oda başkanlarımıza ve yetkililerine ve bu programı düzenleyen İSKİ Genel Müdürümüze teşekkür ediyor, tebrik ediyorum” dedi.

Yüzde 75 Yerli Alım Yaptık

Programın ev sahibi İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ise su ve atıksu sektöründe yerli ve milli ürün kullanımı ile ilgili katılımcılara önemli bilgiler sundu. Fatih Turan ; “2.Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı’mıza hoşgeldiniz. Her alanda yerli milli ürünlerin kullanımı, buna bağlı teknolojilerin üretilmesinde artık söz değil icra zamanın geldiğini hepimiz biliyoruz. Mesele artık sadece ekonomik değil. Bir özgüven ve varlık meselesi.

Bu konuda devletimizin özel sektöre, kamuya büyük bir motivasyonu var. Geçtiğimiz yıl çalıştayımızın ilkini düzenlemiştik. O gün açılış konuşmasını yaparken “su sektöründe yerli ve milli ürünleri nasıl geliştiririz, mevcut ürünleri nasıl daha iyi üretiriz” sorularına cevap aradığımızı söylemiştik.  İlk çalıştayımızda 91 firma, 193 temsilci ile bu soruları masaya yatırdık.

Devamında da çalıştay sonuçlarının birer temenniden ibaret kalmaması için birlikte çok çalıştık.

Biz de sektörümüzdeki yerli milli ürünlerin geliştirilmesi konusunda ısrarcı olduk.  Yerli Teknoloji Ofisimiz, yerli üreticilerle bir araya gelmeye devam etti.  Biz ihtiyaç ve taleplerimizi ortaya koyduk.  Sanayicilerimiz bunu üstün teknoloji ile üretmenin yollarını aradı.

Sayın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatları ile başta blower, difüzör, membran, pompa olmak üzere, kurumumuzun kullandığı birçok üründe yerli alımlar için çalışmalar yürüttük.  Bu çalışmaların neticelerini de aldık, 26 farklı kalem üründe artık yerli ürünler kullanıyoruz.

İçmesuyu Arıtma Tesisleri’mizin Yüzde 65’i Yerli

Büyükşehir Belediyemizin Akıllı Şehir hedefi çerçevesinde, Akıllı Şebeke sistemleri kuruyoruz. Su şebekemizi yerli milli uygulamalar üzerinden geliştirip yöneteceğiz.  Hayal ediyoruz ama hayalci değiliz. Ayaklarımız yere sağlam basıyor.  Özel sektör-kamu işbirliğinin en iyi örneklerine imza attık. Geçtiğimiz bir yılda aldığımız mesafe ile bunun yapılabileceğini ispatlamış bulduk. Önümüzdeki yıl daha da büyük mesafeler almak istiyoruz. Halihazırda içmesuyu arıtma tesislerimizde % 65, atıksu arıtma tesislerimizde % 35 oranında bir yerlilik oranı var.  2017 yılında yaptığımız alımların % 75’ini yerli üreticilerden sağladık.  İş sahamız çok geniş. En basit pompadan en karmaşık yazılıma kadar nitelikli yerli ürün elde etmek için sanayicilerimizle, teknoloji firmalarımızla iş birliğine devam ediyoruz.  Bildiğiniz gibi gelişmiş ülkelerde kamu alımları, yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesini desteklemek üzere bir politika aracı olarak kullanılmaktadır. Bu çalıştay, sahamızdaki kamu alımlarına yön verecek nitelikte bir organizasyon. Bu nedenle bizim hedefimiz sadece İSKİ’de yerli milli ürün kullanımı değil. Burada ülkemizin su aklını, su becerisini hep birlikte geleceğe taşıyacak yerli milli bir gücün olduğuna inanıyoruz. Bütün katılımcılara su sektörümüzde yerli milli uygulamalara verdikleri desteklerden ötürü şükranlarımı sunuyorum. İSKİ ailesi adına her birinizi yeniden selamlıyor, su gibi aziz olmanızı temenni ediyorum.

2.Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı; Makine, Elektrik-Elektronik ve Plastik-Kimyasallar olmak üzere geniş katılımla gerçekleşen 3 farklı sektörel oturumun ardından sona erdi.