Metin AKBAŞ

Genel Müdür Yardımcısı
Görevi:
Genel Müdür Yardımcısı
E-posta:
metinakbas@iski.gov.tr

Metin Akbaş, 1971 yılında Şanlıurfa Akçakale’de doğdu.

İlk ve Ortaokulu Adana Pozantı’da tamamladıktan sonra, 1987 yılında Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesi’nden, 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektik Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaptı.

Meslek hayatına 1987 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) başlayan Metin Akbaş, aynı kurumda sırasıyla memur, Trakya Telekomünikasyon Sorumlu Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, İstanbul Banliyö Servis Müdürlüğü, Haydarpaşa (İstanbul) 1.Bölge Müdür Yardımcılığı ve Haydarpaşa (İstanbul) 1.Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Görevi süresince, TCDD’nin yatırımla ilgili birimlerin sorumluluğu, TCDD’yi temsilen Marmaray’ın İşletmeciliğe Hazırlık Koordinatörlüğü ve TCDD adına Marmaray Koordinasyon Komisyon Başkanlığı gibi önemli görevleri yürütmüştür.

2015 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamış, 2016 yılı Mayıs ayından itibaren ise Genel Müdür vekili olarak görevlendirilmiştir.

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde görev yaptığı süre içerisinde yürüttüğü projeler arasında; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı – Kaynarca Metro Hattı Yapım İşi, Bakırköy – Kirazlı Metro Hattı Yapım İşi, Marmaray Projesi Yapımı ve Müşavirlik Hizmeti, Marmaray Metro Araç Alımı, İstanbul Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi Projesi Yapımı, Avrasya Tüneli Y.İ.D. Projesi, İstanbul Yeni Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Etüt-Proje İşi, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, Ankara Metro Hatları Yapımı ve Araç Alımı, Ankara Esenboğa Havalimanı Metro Hattı Etüt-Proje İşi, Konya Metroları Etüt Proje İşi, Antalya Expo Tramvay Hattı Yapımı ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Yapımı gibi projeler yer almaktadır.

TCDD iştiraki Vademsaş Makas Fabrikası Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliklerini yürütmüş olan Metin Akbaş, atandığı İSKİ Genel Müdür Yardımcılığı görevine 31 Ağustos 2016 tarihi itibariyle başlamıştır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Metin Akbaş İngilizce bilmektedir.