Riva Deresi’nde Periyodik Temizlik!

12.05.2023

İSKİ, Riva Deresi havzasında gerçekleştirmiş olduğu periyodik temizlik çalışmalarına devam ediyor.

 

İstanbul’da temiz çevrenin güvencesi olan İSKİ, bir yandan dev çevre yatırımlarına imza atarken, diğer yandan periyodik dere temizliklerine aralıksız devam ediyor. Şehrin dört bir yanındaki derelerde yılda iki kez, taşkın riskini ve kirliliği ortadan kaldırmak için periyodik olarak temizlik yapan İdare, doğrudan sorumluluk sahasında olmamasına rağmen Riva Deresi havzasında bölge halkının olumsuzluk yaşamaması için, bu yıl da, temizlik çalışması başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile ortak yürütülen temiz çalışmaları Riva Deresi’nin ana kolunda gerçekleştiriliyor. Beykoz’un Öğümce, Göllü ve Bozhane mahalleleri ile dere güzergahındaki diğer yerlerde temizlik çalışmalarında dere tabanındaki katı atıklar sudan çıkartılıyor. Bu sayede suyun akışkanlığı sağlanıyor.

2022’DE 21 KİLOMETRE TEMİZLİK

İSKİ, sadece 2022 yılında dere havzasında 21 kilometreden fazla temizlik çalışması gerçekleştirmiş ve 8 bin metreküpe yakın katı atığı bertaraf etmişti.

RİVA VE BOZHANE’YE İLERİ BİYOLOJİK ARITMA GELİYOR!

Öte yandan İdare, Riva Deresi’nin su kalitesinin iyileştirilmesi için havzanın atık sularını ileri biyolojik olarak arıtacak Riva ve Bozhane ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin inşasına yönelik planlama çalışmalarını tamamladı. Söz konusu tesisler için ihale çalışmaları ise devam ediyor.