Su Verimliliği Ve Su Tasarrufu Çalıştayı’nın 2. Oturumu Tamamlandı

10.03.2023

İSKİ tarafından düzenlenen Su Verimliliği ve Su Tasarrufu Çalıştayı’nın 2. Oturumu tamamlandı.

 

İklim değişikliği, kuraklıkla mücadele, suya duyarlı şehir planlamaları ve su tasarrufu gibi konuların görüşüldüğü “2. Su Verimliliği ve Su Tasarrufu Çalıştayı’nın” ikinci oturumu tamamlandı.

İSKİ’de gerçekleştirilen çalıştayın ikinci oturumuna İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İSKİ Yöneticileri, İBB iştirakleri, ilçe belediyeleri ve paydaşlar katılım sağladı.

Çalıştayın açılış konuşmasını İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa yaptı. Başa, son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan kuraklık ve iklim değişikliği konularına vurgu yaptı.

Başa konuşmasında; “Susuzluk, dünyayı etkileyen büyük bir tehlike ve bu tehlike her geçen gün kendini daha da hissettiriyor. Küresel ısınma, çevre kirliliği, endüstriyel atıkların doğrudan su kaynaklarına karışması, hızlı nüfus artışı uzun vadede geleceğimizi olağanüstü derecede etkileyen sebepler olduğu gibi hem ülkemizi hem de tüm dünyayı tehdit ediyor. Bu sebeple paydaşlarımızla birlikte yeni politikalar oluşturmak hedefiyle hareket etmek zorundayız” dedi.

ÇEVREYE DUYARLILIK ASLİ GÖREVLERİMİZDEN

Başa, insan odaklı ve çevreye duyarlı hareket etmenin öncelikleri arasında olduğunu belirterek, “Kurumumuzun vizyonunda da belirtildiği üzere suya duyarlı bu şehirde bütüncül su yönetiminin öncü kurumu olma sorumluluğunu İSKİ olarak taşıyoruz. Çalıştay kapsamında; küresel ısınma ve etkileri, Türkiye ve su, İstanbul’da su, İSKİ’nin su verimliliği ve tasarrufu üzerine işbirliği yapılabilecek çalışmalar ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.

İLÇE BELEDİYELERİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa konuşmasının son bölümünde ilçe belediyeler ile işbirliğine vurgu yaparak “Bu dönemde yeşil alan ve park bahçe sulamaları çok kritik durumda. İSKİ olarak bu konuda tedbirler alıyoruz. 30 milyon metreküp civarında geri kazanım suyu rekreasyon alanlarında kullanılıyor. Bu konuda ilçe belediyelerimizden beklentimiz ortak hareket ederek söz konusu alanlarda bütüncül bir yaklaşım sergilemek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çizmiş olduğu adil, yeşil ve yaratıcı İstanbul vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başa, düzenlemiş oldukları çalıştayın önemli kazanımlar sağlamasını diledi.

İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın konuşmasının ardından Sayaç İşleri ve Tahakkuk Şube Müdürü Atacan Çohadar bir sunum gerçekleştirdi. Sonrasında İSKİ eğitim salonlarında İBB bünyesindeki kamu kurumları, iştirakler, ilçe belediyeleri ve paydaşlar ile gerçekleştirilen grup çalışmalarıyla ve karşılıklı görüş alışverişleriyle oturum tamamlandı.