AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ HIZLA YÜKSELİYOR

28.12.2015

AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ HIZLA YÜKSELİYOR

25.12.2010

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir tarafından Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne basın gezisi düzenlendi.

Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy ve Başakşehir İlçeleriyle Büyükçekmece’nin bir kısmının atıksularını ileri biyolojik olarak arıtıp, Marmara Denizi'ne ve Küçükçekmece Gölü'ne kontrolsüz atıksu girişini önlemek amacıyla inşa edilen tesis Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer ve parti temsilcilerinin de bulunduğu geziyle basın mensuplarına tanıtıldı.

İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir düzenlenen basın gezisinde Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hakkında teknik bilgiler verdi. İnşa edilmekte olan tesis sayesinde günlük ortalama 400.000 m3 atıksuyun ileri biyolojik düzeyde arıtılacağını ifade eden Demir, İstanbul’un beş ilçesinin atıksularının tesis tamamlandığında Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ni kirletmeyeceğini, bu bölgelerden gelen atıksuların, tünel ve kolektörlerle toplanarak Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra çevreye zarar vermeyecek şekilde denize deşarj edileceğini ifade etti.

Basın gezisinde daha sonra konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul’un çevre sorunlarına değinerek, "İnşa edilen atıksu şebekesi, kolektörler, tüneller ve atıksu arıtma tesisleri ile İstanbul’u sağlıklı bir atıksu altyapısına kavuşturduklarını yani bir anlamda İstanbul’un çevre sağlığının geleceğini garanti altına aldıklarını" söyledi. Göreve geldikleri 2004 yılında bu bölgedeki atıksu problemi için çalışmalar başlattıklarını ama açtıkları ihalenin iptal ettirildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, "Arıtma tesisi inşaatına ancak 2009’da başlayabildik. Bunda kim kar gördü kim zarar gördü. Maalesef şehir ve çevresi kirlenmeye maruz kaldı. Bu geçen zaman süresince günde 400 bin metreküp atıksu ve yılda 55 bin metreküp çamur Marmara denizine aktı" dedi.

İstanbul’un plansız yapılaşma ile kısa sürede çok büyük bir büyüme yaşadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, bu büyümeye bağlı olarak çevre sorunlarının da beraberinde geldiğinin altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti: "1994 yılı öncesinde İstanbul’un sadece 2 adet atıksu arıtma tesisi bulunmaktaydı. Bugünse İstanbul her geçen gün yeni bir atıksu yatırımına, modern atıksu arıtma tesislerine kavuşuyor. Şuan bulunmakta olduğumuz Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 438 km2’lik Ambarlı Atıksu Havzası’na hizmet verecek. Bu havzanın üretmiş olduğu atıksuları arıtacak. Bu havza içerisinde İstanbul’un önemli ilçeleri yeralıyor. Biz yatırımlarımızı hayata geçirirken İstanbul’umuzun geleceğini de düşünüyoruz. Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1 milyon 600 bin nüfusunun atıksuyunu arıtabilecek. Nihai aşamada ise 4 milyon nüfusun atıksuyunu üretebilecek kapasitede olacak. Bu vesileyle İstanbulumuza önemli yatırımların kazandırılmasında emeği geçen herkese ve İSKİ’ye teşekkür ederim"

Dünyada kullanılan son teknolojiye göre planlanarak inşa edilen tesiste arıtılan suların bir kısmı dezenfeksiyondan geçirilerek ihtiyaç doğrultusunda çevre sulama ve sanayide kullanılabilecek. Tesisten çıkacak katı malzeme susuzlaştırma ve kurutma işleminin ardından sanayi tesislerinde ikincil yakıt olarak kullanılabilecek. Ayrıca kojenerasyon ünitesi kurularak tesisin enerji ihtiyacı karşılanacak.

2012 Yılının başında hizmete alınması planlanan ve beş yıllık işletme bedeli dahil toplam 122.500.000 Euro’ya malolacak tesis sayesinde Küçükçekmece Gölü ve Ambarlı Sahilleri atıksu kirliliğinden kurtulacak, bölge sağlıklı temiz bir çevreye kavuşacak.