İSKİ’den İşitme Engelli Vatandaşlarımıza Yeni Bir Hizmet

27.12.2018

İSKİ, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde işitme engellilere yönelik eğitim almış personeliyle işaret dilinde hizmet vermeye başlayacak.

Şube müdürlüklerine gelen işitme engelli vatandaşlarla etkili iletişim kurup, daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla İSKİ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İşaret dili; işitme veya konuşma engellilerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz ve görsel bir dildir. İSKİ Şube Müdürlüklerinde, vatandaşlarla yüz yüze iletişime geçen birim personeli için düzenlenen “İşaret Dili Eğitimi” 10 Nisan 2019 tarihine kadar tamamlanacak... 120 saatlik “İşaret Dili” eğitiminin sonunda, kursu başarı ile tamamlayan personele Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek.

İSKİ, Engelli Vatandaşlara Kolaylık Sağlıyor…

İSKİ, engelli birey bulunan hanelere ne kadar su kullanırlarsa kullansınlar, sabit tarife üzerinden yüzde 50 indirim sağlıyor. Ayrıca; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erişilebilir İstanbul Koordinatörlüğünün destekleriyle yürütülen çalışmalar sonucunda İSKİ’nin web sitesi görme ve işitme engeli bulunan bireyler için erişilebilir hale getirildi. Bu sayede, görme sorunu yaşayan kullanıcılar bilgisayarlarında ve mobil cihazlarında kullandıkları ekran okuyucu özel program (Jaws) yardımıyla, İSKİ’nin internet üzerinden sunulan hizmetlerine rahatlıkla erişebilmekteler.