İSKİ’den Üsküdar’a Dev Yatırım!

07.03.2019

Üsküdar’ın altyapısı modernize ediliyor. Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünellerinin kazısına start verildi…

Türkiye’nin lider, dünyanın alanında öncü kurumu olan İSKİ, Üsküdar’ın altyapısını modernize ediyor. İSKİ,  küresel iklim değişikliği ve yağış rejimindeki dengesizlikler sonucu meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı yerleşim alanlarını ve tarihi mekanları koruyacak yatırımlarına devam ediyor.

İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Üsküdar’da şiddetli yağışlarda meydana gelebilecek yağmur suyu baskınlarını ortadan kaldırmak amacıyla inşa edilen Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünellerinin kazısına start verildi. 6 Mart 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen töreni ile dev TBM (tünel açma) makinası şafta indirilerek kazı çalışmasına başlandı.

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan törende yaptığı konuşmasında; modern şehircilik ve mühendislik ilkelerine uygun, sürdürülebilir atık su ve yağmur suyu drenaj sisteminin işletileceği projeyle aynı mecrada karışık şekilde akan yağmur suyu ve atık su hatlarının ayrıştırılacağını belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ olarak bölgede yoğun yağışlarda oluşabilecek taşkın riskini azalttığımız Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünellerinin İstanbullulara ve Üsküdar halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de yaptığı konuşmada, “Bugün burada bulunma nedenimiz olan projede; TBM makinasıyla yeraltında yapılacak olan çalışmalarla, Üsküdar’ın iki önemli deresi tünellerle kontrol altına alınacak. Üsküdar sakinlerini rahatsız etmeden, yeraltından yürütülecek olan projenin tamamlanmasıyla Üsküdar’ın gelecek 100 yıllık yağmur suyu sorunları çözüme kavuşturulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Üsküdar’a çok önemli yatırımlar kazandırıldı. Bu vesileyle şahsım adına emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünelleri TBM Giriş Töreni’nde bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, İstanbul’a kazandırılan örnek projelerden birinin Üsküdar’da gerçekleştirildiğini belirterek, “Bugün çok önemli bir açılışı gerçekleştiriyoruz. TBM makinasının indirilmesi ile inşallah tünel kazısı başlayacak ve Çavuşdere ve Bülbüldere Tünelleri ile yağmur sularını yeraltından akıtılabilecek bir noktaya getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

50 Milyon 511 bin liraya mal olacak ve 2020 yılının Mart ayında bitirilmesi planlanan proje kapsamında bölgede olası taşkınların önlenmesine yönelik toplam uzunluğu 1.362 m olarak inşa edilecek Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünelleriyle, 19 bin 950 m atık su şebekesi ve yağmur suyu hattı inşa edilecek. “Müteferrik atık su ve yağmur suyu kanallarıyla Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünelleri İnşaatı” kapsamında; Üsküdar’ın üst bölgelerinde ani ve yoğun yağışlarda oluşabilecek yağmur suları, yerin altından sahile taşınarak Boğaz’a kavuşturulacak ve sahil bölgesine yağmur suyu drenaj sistemi kurulacak.