İSKİ’den Yeni Hamle

05.07.2018 İSKİ, su iletim hatlarında gerçekleştirilen bağlantı, bakım-onarım ve yenileme çalışmaları sırasında su kesinti yapılmaması için yeni bir adım attı.

İstanbul’un 21 bin km’yi aşkın su iletim hatlarında zaman zaman, bakım-onarım ve yenileme çalışmaları ile Metro – Köprülü Kavşak vb. inşaat çalışmaları sebebiyle yeni bağlantı çalışmaları yapılması gerekiyor.

Söz konusu çalışmalar sırasında mevcut hattaki suyun boşaltılması ve çalışma bitene kadar ilgili bölgelere su verilmemesi gerekiyor.

İSKİ’nin UGETAM AŞ ile birlikte yürüttüğü “Hot-Tapping Stoople” sistemi ile artık söz konusu çalışmalar sırasında hiçbir su kesintisi yapılmıyor.

Çalışmanın büyük çaptaki ilk uygulaması Kadıköy İlçesi’nde gerçekleştirildi.

Su Kesintisi Olmadan Bağlantı Çalışması

Dudullu – Bostancı Metro İnşaatı çalışması sebebiyle yapılması gereken 600 mm çapındaki su isale hattındaki bağlantı çalışması “Hot-Tapping Stoople” sistemi ile gerçekleştirildi.

Yüzde 70’i yerli olan bu sistem sayesinde Kadıköy İlçesi’nin 12 mahallesinde 342 bin kişinin, dolaylı olarak 400 bin kişinin 16 saat su kesintisi yaşaması önlenmiş oldu.

%100 Yerli Hedefi

İSKİ’nin söz konusu çalışmaları kapsamında projenin yıl sonuna kadar 4 farklı noktada daha uygulanması ve sistemin %100 yerli hale getirilmesi hedefleniyor.