İSKİ’NİN “YÜZER GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ”NE ÖDÜL!

29.12.2018

2018 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ

Ülkemizin rekabet gücünün artırılması ve ekonominin verimlilik temelli, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına yönelik olarak verimliliği artırma projeleri teşvik etmek amacıyla, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  her yıl düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri”nde bu yıl İSKİ, Kamu Kategorisinde Üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Daha önce de; Uluslararası Yeşil Dünya Ödülleri’nin Yeşil Enerji Kategorisinde “Küresel Altın Ödülü”ne layık görülen proje, bir kez daha ödülle taçlandırıldı.

“Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (YGES) Projesi”

İSKİ'ye, kamu kategorisinde verimlilik proje ödülü kazandıran, “İstanbul Tatlı Su Kaynaklarında Yüzer Güneş Enerji Santralinin Kurulması ve Verimliliğin Değerlendirilmesi Projesi” ile; kurumun faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sahip olduğu potansiyel yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak, enerji maliyetinin önemli ölçüde düşürülmesi amaçlanmıştır. Büyükçekmece Gölü yüzeyine iki farklı yüzdürücü sistemle kurulan enerji panelleri ile; Büyükçekmece Gölü’nden 202 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte enerji (315.000 kWh elektrik enerjisi) üretilmektedir. Bu proje; yılda 164 ton CO₂ salınımı önlemekte ve 13 ton CO2 egzoz emisyonu (karbon emisyonu) azaltmaktadır. Bu da trafikten 135 aracın çekilmesi ve 4.200 ağacın dikilmesine eş değer çevresel fayda sağlamaktadır.

Verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının artırılması amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 18 Aralık 2018 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

İSKİ’nin kamu kategorisinde kazanmış olduğu ödül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan’a takdim edildi.