İSKİ, ULUSLARARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ VE FUARI’NDA...

14.12.2018

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Değişim +Artı” temasıyla düzenlenen 2. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı’nda İSKİ de aktif olarak yer alıyor.

Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı IOHS EXPO’nun açılışı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Genel Sekreter Hayri Baraçlı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Happiness Officer Kurucusu Paul Krısmer, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız ile akademisyenler, STK ve özel sektör temsilcileri ile çok sayıda işçi ve davetli tarafından gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  iş güvenliğinde sıkıntı olan bir işin, kendisinde de sıkıntı olacağını belirterek, “İş sağlığı ve güvenliği bir kültürdür. İşveren, idare, işçi ve o işten istifade edenler olmak üzere 4 tarafı da yakından ilgilendiren bu kültürün gelişmesi ve yaygınlaşması için konunun ilgili tüm taraflarıyla ortak çalışma yürütülmelidir. İşte böylece iyi anlamda ‘değişim artı’ yaşanabilecektir.” dedi.

İş sağlığı ve güvenliği konusunun her alanında kapsamlı çalışma yürütüldüğünü de belirten Başkan Uysal; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 80 binin üzerinde çalışanımız var. Kamu olarak İstanbul’da halkımızın, iş yeri sahiplerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini sağlama ve denetleme görevimiz var. Yani Büyükşehir Belediyesi olarak iş sağlığı ve güvenliğinin her tarafında varız. Bir iş yerinde çalışanların güvenliğinde sıkıntı varsa o işte de sıkıntı var demektir. İş sağlığı ve güvenliğinde biz insani boyutu öne çıkartmalıyız.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile beraberindeki heyet fuarda daha sonra İSKİ’nin standını ziyaret ederek, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yapılan çalışmalar ve hayata geçirilecek olan “Seninle Daha Güvenli projesi” hakkında bilgi aldı.

Kongrede ayrıca; İSKİ tarafından “Kamu Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Yapılanması: İSKİ Modeli” ve “İSKİ Altyapı İşlerini Yapan Yüklenici Firmaların Saha Çalışmalarının Değerlendirilmesi ve Şehir Şantiyeciliği” başlıklı bildiriler sunuldu.

13-15 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenen ve yaklaşık 5 bini aşkın katılımcının beklendiği, 50 farklı firmanın yer aldığı kongre ve fuarda;  akademik oturumların yanı sıra Kişisel Koruyucu Donanım, İş Sağlığı Güvenliği Yazılımı, Yangın, Güvenlik, İş Makineleri, Periyodik Muayene, Ortam Ölçümleri gibi iş sağlığı ve güvenliğine dair yenilikçi ürünler de sergileniyor.