İSKİ “YERLİ TEKNOLOJİ OFİSİ PROJESİ” İLE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

19.10.2018 Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen ve 14 ana kategoriden oluşan “Sürdürülebilir İş Ödüllerinde” kazananlar belli oldu. Yılın başarılı sürdürülebilir iş modellerini ödüllendirerek, iş dünyasına örnek oluşturmak suretiyle gerçekleştirilen, Sürdürülebilir İş Ödüllerine, İSKİ “İşbirliği” kategorisinde “Yerli Teknoloji Ofisi Projesi” ile ödüle layık görüldü.

Quasar Fairmont Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, Genel Müdür Yardımcıları Selami Taşer ve Metin Akbaş ile Kurumsal Gelişim Şube Müdürü Ekrem Yıldırım katılım sağladı. Ödül takdiminin ardından kısa bir konuşma yapan Fatih Turan katılımcılara teşekkür ederek şöyle konuştu; “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatları doğrultusunda, ülkemizin 2023 vizyonunda ortaya konulan yerli ve milli üretim hamlesine gereken desteği veriyor, üreticilerinin faaliyetlerine öncelik tanıyoruz. İçme suyu, atık su ve dere ıslahı gibi alanlarda gerçekleştirdiğimiz hizmetler de Başkan Mevlüt Uysal'ın direktifleri doğrultusunda yerli üretimi tercih ediyoruz. Amacımız uzun vadede Milli ve yerli ürün kullanımını önümüzdeki süreçte %100’e çıkarabilmek.”

 

“Sürdürülebilir İş Ödüllerinde” oluşturulan 14 ana kategoride finalde 77 kurum, kuruluş ve firma; Karbon ve Enerji Üretimi, Atık Yönetimi, Su Yönetimi, Sürdürebilirlik Raporu, Sosyal Etki, Çeşitlilik ve Dahil Etme, İşbirliği, sürdürülebilirlik İletişimi, Tedarik Zinciri Yönetimi,  Kadının Güçlendirilmesi, Çalışan Katılımı, Yılın Sosyal Girişimi ve Startup kategorilerinde ödül alma mücadelesi verdi.

 

İSKİ Yerli Teknoloji Ofisi

Kuruma alınan ürün, mal ve hizmetlerin yerli ve milli olabilmesi için çalışmalarına büyük özen gösteren İSKİ, 6 Mart 2017 tarihinde Yerli Teknoloji Ofisini kurdu. Kurum bünyesinde kullanılan ithal mal ve hizmetlerin yerli tedarik edilme oranını yükseltmek, yerli kurum, kuruluş ve firmalar arası iletişimi güçlendirerek, işbirliği potansiyelini Yerli Teknoloji Ofisiyle artırmayı amaçlayan İSKİ, buna paralel olarak ülke sermayesinin yurt içinde kalması, istihdamın artırılması ve milli teknoloji imkanlarımızın gelişmesine katkı sunabilmeyi hedeflemektedir.

 

İSKİ Yerli Teknoloji Ofisinin devreye girmesiyle;

• İSKİ'de yerli malzeme ve ekipman kullanım oranları; içme suyu arıtma tesislerinde %65, atık su arıtma tesislerinde %35 civarına yükseltildi. Bu rakamların yukarı çekilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

• Paşaköy ve Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesislerinde yerli blower kullanıldı.

• Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde 40 bin adet yerli difüzörlerin alımı yapıldı. 

• Zeytinburnu’nda ilk içme suyu tünelinde %97 oranında yerli üretim olan TBM makinesi kullanıldı. 

• Ağva Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi bünyesinde yerli üretim membranları işletmeye alındı.

• İSKİ Araç filosu yerli ve milli araçlarla yenilendi. Bu kapsamda 17'si tamamen Türk Malı olan iş makinesi ve forkflit ile 10 adedi yerli üretim araç olmak üzere toplam 27 iş makinesi ve araç satın alındı.

• İSKİ, 2017 yılında, yaklaşık 1.03 milyar liralık mal ve hizmet alımı yaptı. Yapılan alımların yaklaşık %75’i yerli...

• İnşası devam eden Baltalimanı, Yenikapı, Tuzla Arıtma Tesislerinde yerli ürünlere ağırlık verildi.

• Melen 3. Etap çalışmalarında Frekans Konvertörü, Ozon Jenaratörü gibi ithal malzemelerin yerine, yerli malzemeler kullanıldı. 

• Toksite tehditlerinin tespit edilmesine yönelik yerli toksisite cihaz üretimi, yeni yazılım ve teknolojiler kullanılarak geliştirilen uydu ve sensörlerle kayıp/kaçakların tespiti, buharlaşma nedeniyle meydana gelen su kayıplarını minimuma indirilmesini sağlayacak yerli ürüne yönelik çalışmalar devam etmektedir.