İSTANBUL SU KONGRESİ VE FUARI BAŞLIYOR

10.10.2018

11-13 Ekim tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan İstanbul Su Kongresi ve Fuarı’nın tanıtımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan’ın katıldığı program ile yapıldı.

Dünyadan 22 ülke ve Türkiye’den 32 şehrin katılacağı, 70 firma ve 8.000’in üzerinde katılımcının yer alacağı İstanbul Su Kongresi ve Fuarı’nın (istsu) tanıtım toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Arap Ülkeleri Su Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Khaldon Khashman, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ve İTÜ Öğretim Üyesi ve İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk’ün katılımı ile İBB Saraçhane Binası’nda gerçekleştirildi.  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, suyun önemine vurgu yaparak “Dünyanın üçte ikisi sudan oluşuyor. Ancak bu suyun sadece yüzde 3’ü kullanılabilir su durumunda. İstanbul’sa tarih boyunca suya ulaşma noktasında çok önemli eserlerin inşa edildiği bir kent. İstanbul’un bugün ve yakın gelecekte herhangi bir su sıkıntısı yok ama dünyanın farklı bölgelerinde örneğin Arap Yarımadası’nda suya erişim ve paylaşım ile ilgili bir dizi problemler söz konusu. İstanbul Su Fuarı ve Kongresi’nde suya dair birçok alt başlıkta 22 ülkeden 8 bin katılımcı yer alacak ve eminim ki çok önemli neticelere ulaşılacak” dedi.

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan da İstanbul Su Fuarı ve Kongresi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. “3 gün sürecek etkinlik kapsamında İstanbul’da alanında uzman yerli ve yabancı birçok ismi ve kurumu ağırlayacağız. Su alanında çok önemli bir etkinlik olacağına inanıyorum. Kongre ve sempozyum kapsamında farklı alt başlıklarda birçok bildiri ve sunum gerçekleşecek. Fuar alanında yaklaşık 70 firma, 8 bin katılımcı ile buluşacak. Bir ilk olarak HackathonCity İstanbul Yazılım Yarışması Haliç Kongre Merkezi’nde canlı olarak gerçekleşecek. Tüm bunlara ek olarak İstanbul’da Roma–Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları gibi farklı dönemlerde kullanılan su eserlerinden oluşan bir sergi ile İstanbul’da halen ayakta olan tarihi su yolu eserlerinin fotoğraf sergisi gerçekleştirilecek ve Tuluyhan Uğurlu’nun “Su Resitali” olacak. İnanıyorumki; bu yıl birincisi düzenlenen etkinlik büyük ilgi görecek ve önümüzdeki yıllarda gelenekselleşerek devam edecek” dedi.   

Tanıtım toplantısında Arap Ülkeleri Su Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Khaldon Khashman da İstanbul Su Kongresi ve Fuarı’nın önemine dair açıklamalarda bulundu.

 

İstanbul Su Kongresi ve Fuarı’nın Programı;