KURBAN BAYRAMI'NDA ÇEVRE SAĞLIĞINA DİKKAT!

30.07.2020

Kurban Bayramı’nda kurban atıklarının dere ve kanallara verilmesi sebebiyle sahillerimizde, baraj, göl ve denizlerimizde istenmeyen görüntüler oluşmaktadır.

Kurban kesimleri sonrasında atıklar kesinlikle kanalizasyona veya yağmur suyu kanallarına atılmamalıdır. Bu atıklar hatların tıkanmasıyla atık su baskınlarına neden olmakta, arıtma tesislerinin istenilen verimde çalışmasına engel olmaktadır. Özellikle Kurban Bayramlarında bu tür maddelerin atık su kanallarına, mazgal ve dere yataklarına atılması kanal taşkınlarının en büyük sebeplerindendir. Bu tür istenmeyen durumların yaşanmaması, vatandaşlarımızın cezai yaptırımlarla karşılaşmamaları için, hayvansal atıklar uygun poşetlerle, yetkililerinin belirlediği yerlere bırakılmalıdır.

Kurban Bayramı’nda çevre sağlığına biraz daha dikkat ederek, menfi durumların oluşmaması için vatandaşlarımızın ve yerel yönetimlerin hassasiyet göstereceğini temenni ediyoruz.

İSKİ, Kurban Bayramı süresince nöbetçi ekipleriyle hizmet vermeye devam edecektir. Vatandaşlarımız su ve kanal arızalarını, öneri, istek, şikâyet ve bilgi taleplerini; Alo 185 Çağrı Merkezimiz, Şube Müdürlüklerimiz, mobil uygulamamız, sosyal medya hesaplarımız veya internet sitemiz üzerinden tarafımıza iletebilirler.

Bu vesileyle tüm İstanbulluların Kurban Bayramı’nı tebrik eder, hayırlı ve sağlıklı günler dileriz.